Larisa Mininová
Shrnutí lekce „Divoká zvířata na podzim“
Poznámky k lekci« Divoká zvířata»
(střední skupina)
Vzdělávací cíle:
Upevnit znalosti dětí o životě divoká zvířata v podzimní přírodě;
Procvičte si pojmenování dětí divoká zvířata;
Posílit schopnost tvořit formy jednotného a množný podstatná jména - jména mláďat;
Vývojové úkoly:
Rozvíjet bezplatné komunikační dovednosti s dospělými a dětmi;
Formujte emocionální odezvu;
Výchovné úkoly:
Vychovávejte lásku a opatrný postoj všem naživu;
Přípravné práce:
Rozhovor s dětmi o divoká zvířata;
Pozorování podzim změny přírody během procházky;
Čtení básní o podzim;
Prohlížení obrázků a ilustrací;
Učení básní o divoká zvířata.
Zařízení: dopis, obrázky z divoká zvířata(liška, veverka, zajíc, medvěd, vlk, ježek, míč, d\i "Čí dítě?", "Kdo kde bydlí?", "Kdo co jí?"
Průběh lekce
* Organizace času.
"Ahoj příteli"
Pojď ke mně příteli.
Sejdeme se všichni v kruhu.
Všichni si podáme ruce
A usmějme se na sebe.
Ahoj příteli, ahoj příteli.
Zdravíme celý náš přátelský kruh.
*Okamžik překvapení.
vychovatel: Dnes nám do školky přinesli dopis. Od koho myslíš, že je? Abyste to zjistili, musíte si dopis přečíst.
Dopis: Ahoj hoši. na podzim Všechno Živá příroda připravit na zimu. na podzim les je velmi zajímavý a krásný. Přijďte nás navštívit do lesa. Králíček
vychovatel: Navrhuji, abyste se prošli podzimní les.
*fyz. minutku "Pojďme na cestu".
V lese podzim chodíme(děti pochodují)
Nohy zvedáme výš.
(děti chodí a dupou nohama).
(děti chodí po špičkách).
Vběhli do lesa přiběhl podzim(děti běhají po špičkách).
* Rozhovor s dětmi.
vychovatel: Tady přicházíme do lesa. Žijí v lese divoká zvířata. Který divoká zvířata znáte?
Děti: volá jedno dítě (Zajíc, vlk, liška, medvěd, ježek, veverka) a vystavuje zvíře a druhý čte báseň o zvíře.
vychovatel: Proč se jim říká divoký? Co je špatně zvířat se vyskytuje na podzim?
Děti: Žijí v lese, dostávají vlastní jídlo, staví bydlení. Podzimní zvířata převlékněte letní kabáty za zimní. Připravují si úkryt na zimu a zásoby.
vychovatel: Jaká zvířata převlékají kabáty na podzim?
Děti: zajíc, veverka.
vychovatel: Která z těchto bestií je na konci na podzim upadne do hibernace?
Děti: medvěd, ježek.
vychovatel (upozorněte děti na zajíce sedícího pod stromem): Tady jde zajíc. Vyzve nás, abychom si zahráli hru.
*Míčová hra "Pojmenuj mládě".
Veverka má hodně veverčích mláďat
Zajíc má spoustu zajíčků
Liška má hodně liščích mláďat
Medvědice má mládě a mnoho mláďat
Vlčice má vlče - mnoho mláďat
Ježek má hodně ježků
vychovatel: Zajíček žádá o pomoc při hledání každé maminky miminko.
*Di "Čí dítě?"
* Závěrečná část.
vychovatel: Je čas, abychom se vrátili do školky.
*fyz. minutku "Pojďme na cestu".
Jedeme do školky (děti pochodují)
Nohy zvedáme výš.
Nohy dupají po rovné cestě (děti chodí a dupou nohama).
Malé nohy budou chodit po úzké cestě (děti chodí po špičkách).
Běželi jsme za sebou, běželi jsme do školky (děti běhají po špičkách).
vychovatel: Líbila se vám procházka podzimní les?
Kdo žije v lese? Pojďme Pojďme hrát: D/i "Kdo kde bydlí?", "Kdo co jí?"
Vyjasnit a upevnit znalosti dětí o vzhled divoká zvířata, jejich zvyky, potrava, bydlení;
Procvičte si poznávání a pojmenování volně žijících zvířat (vlk, liška, medvěd, zajíc, veverka, ježek, los);
Naučte se tvořit přivlastňovací přídavná jména a koordinovat je s podstatnými jmény.
Stažení:
Náhled:
Poznámky k lekci v seniorská skupina
„Divoká zvířata na podzim“
Cílová: Vyjasnit a upevnit znalosti dětí o vzhledu divokých zvířat, jejich zvycích, jídle a domovech;
Procvičte si poznávání a pojmenování volně žijících zvířat (vlk, liška, medvěd, zajíc, veverka, ježek, los);
Naučte se tvořit přivlastňovací přídavná jména a koordinovat je s podstatnými jmény.
Demo materiál:Hračky (veverka, zajíc), ilustrace vlka, medvědího doupěte, lišky, obrázky zvířat bez ocasu (zajíc, veverka, vlk, liška, medvěd, los).
Leták:ilustrace znázorňující les v pozdním podzimu, zasněžené pole, obrázky (červené a šedé veverky, šedý a bílý zajíc), obrázky zvířecích ocasů (veverky, lišky, zajíc, medvěd, vlk, los).
Průběh lekce
Organizace času
vychovatel: - Děti, připomeňme si, jaké je teď roční období? (Podzim)
vychovatel: -Asi už jste slyšeli, že divoká zvířata se na podzim připravují na zimu? (Ano)
vychovatel: - Doporučuji jít do lesa a podívat se, jak to dělají. Ale zvířata potřebují ticho. A pokud půjdeme do skutečného lesa, pravděpodobně nikoho neuvidíme. Zvířata jsou plachá. Pojďme se tedy na chvíli zneviditelnit a pozorovat obyvatele lesa.
Pokud jste přišli do lesa na procházku,
Dýchejte čerstvý vzduch
Běhejte, skákejte a hrajte si
Jen nezapomeň,
Že v lese nemůžete dělat hluk,
Dokonce zpívat velmi nahlas.
Malá zvířátka se budou bát
Budou utíkat z okraje lesa.
Vydali jsme se tedy lesní cestou na cestu! A při procházce si připomeňme, jaká zvířata se v lese vyskytují.
Minuta z tělesné výchovy:
Je krásné chodit po losí cestě s vysokými koleny,
V hustém lese se prochází los. palce přes hlavu
Rozložte se.
Běhá po špičkách jako myš.
Do domu se šourá myš.
A jako zajíc skáče zajíček po dvou nohách vlevo a vpravo.
Všichni spěchají, aby si spletli stezku.
Medvěd chodí jako medvěd, chodí po vnější klenbě nohy.
Je PEC od dětství.
Přes sutiny, přes rokle
Medvěd šel mistrovským krokem:
Odpověz mi, zvířata,
Jste připraveni na zimu?
(V. Štěpánov)
Hlavní část
vychovatel: - Tady jsme v lese. Podívej, kdo to je? Už někoho vidím.
Chodím v nadýchaném kožichu,
Bydlím v hustém lese.
V dutině na starém dubu
hryzu ořechy.
Kdo je to? (Veverka)
vychovatel: - Správně, veverko. (Ukazuje hračku veverku)
Veverka: - Ahoj hoši. Přišel jsi mě navštívit? Podívej, jak jsem krásná. Jaký mám kožich? (Červená, nadýchaná, měkká)
Veverka: - Ale brzy přijde zima a já si budu muset vyměnit kožich. Jakou barvu má v zimě můj kožich? (Šedá)
Veverka: - Proč? (Stromy jsou holé, v zimě šedé a šedý kabát veverky je na pozadí stromů neviditelný, když se skrývá před nepřáteli)
(Pokud je pro děti obtížné odpovědět, učitel podá vysvětlení)
vychovatel: - Pojďme zkontrolovat. Mám obrázky veverky v šedých a červených kabátcích a podzimního lesa. Postavíme veverky na stromy a uvidíme, která z nich je nápadnější? (zrzka)
vychovatel: "Proto si veverka mění srst, aby se v zimě, kdy jsou všechny stromy holé, snáze schovala."
Veverka: - Kluci, co budu jíst v zimě? Jaké zásoby si mám udělat na zimu? (Sušte houby, sbírejte ořechy)
Veverka: - Oh, to je pravda, to je přesně to, čím jsem se zásobil. Kdo mi může říct jméno mého domu? (Dutý)
Veverka: - Děkuji vám hoši, ale musím jít. Ještě potřebuji zasypat prohlubeň trávou a listím, aby v zimě nezamrzla. A přeji šťastnou cestu. Ahoj.
vychovatel: - Podívejte, chlapi, co je tohle? (Přivede děti k obrázku doupěte.) Čí je tento dům? (Toto je dům medvěda)
vychovatel: - Jak se tomu říká? (Doupě)
vychovatel: - Víš, že medvěd si nedělá zásoby na zimu, proč myslíš? (spí celou zimu)
vychovatel: - Že jo. Medvěd našel padlý strom, přinesl k němu klestí, mladé jedle a mech a ukázalo se, že je to medvědí dům - doupě. A v zimě doupě zakryje sněhová peřina a medvěd v ní bude mít teplo.
vychovatel: - Pojďme rychle dál, než probudíme medvěda.
Oh, kdo to je?
V zimě je zima
Chodí naštvaný a hladový. (Vlk)
vychovatel: - Také se připravuje na zimu. (ukazuje ilustrace). Jeho srst přes léto roste a stává se hustou a teplou. Proč? (Vlk spí přímo ve sněhu)
vychovatel: - Vlci žijí v zimě v rodinách. Kdo patří do vlčí rodiny? (Vlčice, vlčice, vlčata)
vychovatel: - Pojďme rychle dál, než si nás všimnou.
(Učitel ukazuje hračku zajíce).
Zajíc: - Ahoj hoši! Jsem tak rád, že jsi mě přišel navštívit. Podívejte se, jak jsem se stal krásným. Jakou barvu má můj kožich? (Bílý)
Zajíc: - Proč bych si měl v zimě převlékat kožich? (Aby si ho liška nevšimla v bílém sněhu)
Zajíc: - To je pravda, je velmi těžké si mě všimnout na bílém sněhu. Také vím, jak zakrýt své stopy. Co jím v zimě? (Kůra stromu)
Zajíc: - Ano, nacházím spadlé větve a ohlodávám z nich kůru a občas vlezu někomu do zahrady a hoduji na kůře z jabloní. Oh, z nějakého důvodu jsem si tu s vámi povídal, slyším, jak sem běží liška. (Uteče)
vychovatel: - Kluci, znovu vám navrhuji zkontrolovat, zda je zajíc v bílém kožichu na sněhu opravdu těžké postřehnout. (Učitel dá dětem ilustraci znázorňující zasněžené pole a obrázky dvou zajíců: bílého a šedého. Děti k ilustraci přikládají obrázky zajíců a určují, který zajíc je na sněhu méně nápadný).
vychovatel: (Ukazuje ilustraci lišky). A je to tady cheat na červenou lišku. Co myslíte, co jí liška v zimě? (Hledá myši pod sněhem)
vychovatel: - To je pravda, v lese je spousta zvířat, ale je čas, abychom se vrátili do školky.
Shrnutí lekce
vychovatel : - Kluci, užili jste si výlet? (Ano)
vychovatel: - Vzpomeneme si, koho jsme potkali v lese? (Veverka, medvěd, vlk, liška, zajíc)
vychovatel: - Jak je můžete všechny nazvat jedním slovem? (zvířata)
vychovatel: - Správně, to jsou divoká zvířata. Proč se jim říká divoký? (Protože žijí v lese a dostávají vlastní jídlo)
vychovatel: - Jak se divoká zvířata připravují na zimu? (Veverka se ukládá a převléká si kabát, medvěd jde spát, zajíc převléká kabát, vlk a liška se pokrývají hustou, teplou srstí)
vychovatel: - Kluci, teď vám navrhuji zahrát si hru "Čí ocas?"
Hra "Čí ocas?"
Učitel rozdá dětem obrázky znázorňující ocas zvířete. A na tabuli jsou obrázky divokých zvířat bez ocasu. Děti jsou požádány, aby střídavě přicházely k tabuli a připojovaly ocas k příslušnému zvířeti. Učitel se zároveň ptá, čí je to ocas, a dítě odpovídá.
Použité knihy:
M.Yu Kartushina Logorytmická cvičení v mateřská školka: Toolkit. – M.: TC Sfera, 2005. – 192 s.
IA. Morozová, M.A. Pushkareva Seznámení s okolním světem. Poznámky k lekci. Pro práci s dětmi 5-6 let s mentální retardací. – 2. vyd., rev. A navíc – M.: Mozaika-Sintez, 2011. – 176 s.
V. Pavlenko, N.G. Rodyushkina Rozvoj řeči a seznamování s vnějším světem v předškolních vzdělávacích institucích: Integrované třídy / ed. K.Yu Bílý. – M.: TC Sfera, 2007. – 176 s.
Elvíra Rakhimová
Podzimní změny v životě zvířat.
Obsah programu: Poskytněte dětem počáteční realistické pochopení divokého tréninku zvířata na zimu. (Medvěd si udělá doupě na suchém místě.
Ježek si udělá hnízdo v díře, kde zahrabaný usne podzimní listí které přináší na jehlách.
Zásoby si veverka dělá zahrabáváním ořechů a žaludů pod kořeny stromů a houby suší na větvích stromů.
Bílý zajíc změní srst na bílou, takže se v zimě stane neviditelným.)
Rozvíjet schopnost porozumět nejjednodušším vztahům v přírodě (Ochladilo se, životy divokých zvířat se mění) . Pěstovat zájem o místní zvířata.
Práce se slovní zásobou: Vést do pasivního slovníku „den“, „hnízdo“, do aktivního „divokého“ zvířat".
Individuální práce: Naučte Nikitu a Sashu pozorně naslouchat a vyslovovat slova.
Zařízení: papír, zajíček (hračka) obrázky z zvířat(ježek, veverka, medvěd, zajíc) magnetická tabule, model ochranné barvy zajíce.
Průběh lekce.
Kluci, posaďte se na židle pohodlněji. (Ozve se zaklepání na dveře). Děti, někdo k nám přišel. Půjdu se podívat (Přinesu hračku). Kdo je to? Ano, je to zajíček. Králíček se nabídne, že bude hádat, odkud přišel. (Odpovědět děti: Přišel z lesa.)
Barvy brzy ráno
Slunce je okraj nebe
Samostatně sestavený ubrus
Šíří les
Dost pamlsků
Má to pro všechny
Sladké kořeny,
Med, houby, ořechy.
O čem je tato báseň? Kde se vzal zajíček?
Náš host neví, co dělat divoce zvířat v chladném období? Děti, pomozme králíčkovi, řekni mu o tom život divokých zvířat v lese. A „Magic TV“ nám s tím pomůže (předvádí magnetickou tabuli). Chlapi, zavolejte těm divokým zvířat kteří žijí v lese (odpovědi dětí). Víte, proč se jim říká divoké? (odpovědi dětí). Je to tak, protože žijí v lese, dostávají vlastní jídlo a staví domy. Řekněme to znovu - "Wild" zvířat". (Opakuji Mášo, Lena). Nyní vám řeknu hádanku a vy pozorně poslouchejte.
„Z temene hlavy trčí huňatý ocas
Co je to za zvláštní zvířátko?
Jemně rozdrtí ořechy.
No samozřejmě že je. " (Veverka)
Přesně tak, je to hádanka o veverce. Podívejte se na magickou televizní obrazovku. Co dělá veverka v létě? Je to tak, sbírá houby po celém lese a dělá zásoby. Skrývá je v dutém stromě; ořechy, žaludy, bobule. Veverka suší své zásoby na větvích.
Teď vám řeknu další hádanku.
"V zimě spí v doupěti,
Pod obrovskou borovicí,
A když přijde jaro,
Probudí se ze spánku" (Medvěd)
Přesně tak, medvěd. Podívejte se na magickou televizní obrazovku. Co dělá medvěd? Přesně tak, jí maliny. Proč na podzim medvěd hodně jí? (odpověď dětí) Je to tak, hodně jí, aby si ukládal tuk. Pak hledá suché místo pod kořeny stromů a dělá si doupě. Děti, proč si medvěd staví doupě? (na zimu usne). Medvěd v zimě spí, protože je velký, potřebuje hodně jídla a v zimě je zima, všude je sníh. těžké najít jídlo. Nyní si poslechněte hádanku o jiném zvířeti. Pozorně poslouchejte a zkuste hádat.
„Uši jsou dlouhé, ocas velký jako prst
A jmenuje se" (Králíček)
Podívejte se na obrazovku naší kouzelné televize. koho vidíš? (Ukazuji obrázek bílého a šedého zajíce). V jakém ročním období může zajíc nosit šedý kabát? Přesně tak, jaro a léto. Jenže listy zežloutly, ochlazuje se, občas sněží, jaký kožíšek potřebuje zajíček? (Poslouchám návrhy dětí) Co myslíš Polina? Proč v zimě, když je zima, je všechno pokryto sněhem, zajíček potřebuje bílý kabát, aby si ho nevšiml ani vlk, ani liška. (Předvádím model ochranného zbarvení) Co byste měli dělat v zimě, abyste nezmrzli? Musíte se hodně hýbat.
Tělesné cvičení!
Zajíci skáčou hop-hop-hop.
Ano, na malém bílém sněhu.
Sednou si a poslouchají.
Přichází vlk?
Neohnuté a neohnuté.
Za druhé, sklonil se a protáhl se.
Tři až tři tlesknutí rukama.
Tři kývnutí hlavy.
Výborně chlapci! Ukázalo se, že jste chytří a rozpustilí zajíčci Posaďte se na židle! Chlapi, poslouchejte pozorně a řekněte pozorně a řekněte mi, o kom To je záhada.
„Mistr si ušil kožich
Zapomněl jsem vyndat jehly
Ale jemu je to úplně jedno
I když spí na jehlách. (ježek)
To je správný ježek. Podívejte se na magickou televizní obrazovku. Co dělá ježek na podzim? (odpověď dětí) Určitě si dělá hnízdo. Aby bylo hnízdo v teple, nosí na jehličí suché listí. Stočí se do klubíčka, kutálí se po žlutých listech a nosí je do svého hnízda. Tady bude spát až do jara.
Teď řekni zajíčkovi, který si převléká kožich na zimu (odpovědi dětí) Přesně tak, zajíc. Kdo spí, spí až do jara (odpovědi dětí) Je to tak, ježek a medvěd. Kdo připravuje zásoby na zimu? (odpovědi dětí). Přesně tak veverka. Nyní králíček pozná, jak divoký zvířata se připravují na zimu. Zajíček poděkuje a je čas, aby se vrátil do lesa. Sbohem králíčku (odložil jsem hračku). Výborně děti! Dnes jste dobře odpovídali na otázky, byli pozorní a aktivní.
Publikace k tématu:
Tématická procházka „Proměny přírody v zimě“(exkurze) Účel: rozvoj pozorovacích schopností u dětí, smyslu pro empatii, lásku a zájem o původní příroda. Exkurze: Dnes je naše exkurze.
Cíl: identifikovat a upevnit získané vědomosti, nápady, dovednosti, které děti získaly během školní rok. Úkoly. Vzdělávací.
Komplexní lekce „Rozhovor o životě divokých zvířat a ptáků v zimním lese“ cíl: Poskytnout dětem představu o životě lesních zvířat a ptáků v zimě, naučit je pozorovat přírodní objekty v zimě. Vychovávejte pečující lidi.
Souhrn vzdělávacích aktivit pro rozvoj znalostí dětí o životě volně žijících zvířat „Návštěva obyvatel lesa“ Obsah programu. Cíle: 1. Pokračovat v rozvíjení systému poznatků o životě volně žijících zvířat v zimě. 2. Rozvíjejte vizuální dovednosti.
Abstrakt GCD „Jaro. Sezónní změny v přírodě" Shrnutí tématu GCD: „Jaro. Sezónní změny v přírodě“ Účel: objasnit a rozšířit znalosti dětí na téma „Jaro“; rozšířit a zintenzivnit.
Svět a prostředí, ve kterém moderní děti vyrůstají, v nich vzbuzuje přirozený zájem o různé přírodní jevy a jejich touhu okamžitě.
Vzdělávací oblast: Kognitivní vývoj. Úvod do přírodního světa. Sezónní změny - " Zlatý podzim» Dekorace prostoru recepce.
Organizace přímo vzdělávací aktivity děti v přípravné skupině
Většině zvířat do zimy naroste hustá a nadýchaná srst. Takže se oteplí. Zvířata se starají o izolaci svých domovů. Veverka si tedy vystýlá hnízdo v dutém stromě mechem, suchou trávou a vlnou. Ježek vystýlá hnízdo suchým listím a mechem, zahrabe se do nich schoulený do klubíčka a usne na celou zimu, protože na odlehlých místech se schovávají i žáby, myši, ještěrky, různý hmyz, červi, kterými se živí s nástupem chladného počasí. Během léta a podzimu si ježci ukládají pod kůži hodně tuku, takže v zimě mohou odpočívat. Jezevci také hibernují. Žijí v lesích a křovinách, živí se různými kořínky, plody, červy, larvami hmyzu a myší.
Medvěd hnědý pilně si připravuje pelíšek pod kořeny stromů nebo v suchém lese. Medvěd hnědý je všežravec. Živí se kořínky, bobulemi, drobnými zvířaty, vejci mravenců a medem divokých včel. V zimě nemůže najít takové jídlo: zvířata se schovávají, sníh pokrývá rostliny. Do zimy se medvědům nahromadí pod kůží hodně tuku a také se ukládají k zimnímu spánku.
Veverka žere semena, která vždy najde v lese.
Liška a vlk jsou neustále na lovu a hledají kořist. Neskladují potravu a neukládají se k zimnímu spánku. Tento šelmy. Živí se různými zvířaty. Liška loví myši, zajíce a další drobná zvířata. Vlci napadají i velká zvířata: losy, jeleny, divočáky.
Zajíci nestaví domy. Každý keř pro ně může být domovem. Neskladují jídlo. I když je v zimě hlad, když jsou pole pokrytá sněhem, mladé větve keřů a kůry stromů lze v lese nebo lesním pásu vždy ohlodat. Zajíci jsou totiž býložravci. Koncem podzimu si na polích pochutnávají na zelných listech, mrkvi a řepě.
Malá zvířata - lasičky na zimu mění barvu srsti z červené na sněhově bílou. Živí se převážně myšmi a jim podobnými hraboši a těží z toho zemědělství. Je nezákonné ničit lasičky.
Za letního večera můžete vidět létající zvířata - netopýři. Jejich přední nohy se změnily v křídla. Na podzim někteří netopýři odlétají do teplejších oblastí, zbytek tráví zimu v jeskyních a budovách. Tam spí, visí hlavou dolů a skládají křídla. Netopýři jsou užiteční zvířata; jedí mnoho škodlivého hmyzu. Je třeba je chránit. Existují druhy netopýrů uvedené v Červené knize.
Červená kniha není obyčejná kniha. Obsahuje názvy zvířat a rostlin, kterých je málo nebo již zcela mizí. Červená barva je varováním, poplašným signálem: zachraňte zvířata a rostliny, nenechte je zmizet.
Jak se zvířata připravují na zimu. Část 2.
Jak se zvířata připravují na zimu. Část 2:veverka, jezevec, bobři, liška, vlk, myš. Řečová cvičení a prstové divadlo o tom, jak se zvířata připravují na zimu.
Jak se zvířata připravují na zimu: část 2
Příběhy v obrázcích na téma „Jak se zvířata připravují na zimu“
Dnes pokračujeme v tématu, jak se zvířata připravují na zimu. diskutovali jsme s vámi:
- Experimenty pro děti"Proč je zajíc v létě šedý a v zimě bílý?", "Který kožich je teplejší?"
- Jak zajíc příprava na zimu?
- Jak medvěd příprava na zimu?
- Jak ježek příprava na zimu?
- Prezentace za prohlížení obrázků dětí.
- Básničky, příběhy, úkoly pro děti.
- Jak veverka příprava na zimu?
- Jak bobr příprava na zimu?
- Jak jezevec příprava na zimu?
- Jak myš příprava na zimu?
- Jak liška a vlk příprava na zimu?
- 4 řečová cvičení pro děti.
- Hry jsou dramatizace.
- Jak to udělat rychle a jednoduše divadlo prstů na dramatizace lesních rozhovorů a dialogů?
- Básně, obrázky, příběhy pro děti o zvířatech
Přeji vám zajímavou cestu do světa zvířat a nových objevů!
Veverka
Téměř všechny děti vědí, jak veverka připravuje jídlo na zimu, protože všechny kreslené filmy ukazují, jak věší houby na větve stromů a suší je na pařezech. Také sbírá ořechy, žaludy a šišky. Kde je veverka schovává? Pod pařezy, pod kořeny stromů, v dutinách, v mechu.
Veverky také připravují své domovy na zimu. Veverčí dům se nazývá "dutina". Ale pokud není žádná dutina, pak si veverka staví hnízdo pro sebe. Jedná se o klubko větviček a kousků kůry s jedním vchodem. Do hnízda dává veverka mech a ptačí peří, aby bylo tepleji. Zacpává trhliny mechem a trávou. Veverka si staví hnízdo hodně vysoko na stromě, aby do něj nikdo nevlezl.
Zimní srst veverky je stříbřitá, podobná sněhu. A v létě - červená. Už jste si přečetli v první části našeho rozhovoru o podzimu, jak provést jednoduchý a zajímavý experiment pro děti, který dítěti ukáže, proč veverka mění svůj červený kabát na stříbrný. Bavilo vaše dítě hádat?
Sušárna Belkina. V. Bianchi
Veverka si vzala jedno ze svých kulatých hnízd na stromech do úschovny. Má tam naskládané lískové oříšky a šišky.
Kromě toho veverka sbírala houby - hřiby a břízy. Zasadila je na zlomené větve borovice a sušila je pro budoucí použití. V zimě se bude toulat mezi větvemi a živit se sušenými houbami.
G. Skrebitsky
Zde se procházíte koncem podzimu lesem mezi holými, bezlistými stromy. Hle, na větvích jednoho z nich se něco stmívá; Vypadá jako sušené listy.
Ne, to nejsou listy, ale sušené houby.
Kdo je vynesl na strom? To je práce zaneprázdněné veverky. Na konci léta a podzimu sbírá houby - připravuje si jídlo na zimu.
Během podzimu houby na větvích uschnou a uschnou a zůstanou tam viset, dokud je jednoho zimního dne nenajde veverka a nesežere je.
Kromě hub připravuje veverka na zimu i další potravu. Nacpe ořechy a žaludy do prohlubní a dřevěných prasklin. To vše se jí bude hodit při zimním nedostatku potravy.
Do zimy veverky nejen skladují jídlo, ale starají se o izolaci svých domovů. S nastupujícím podzimem zaneprázdněná zvířata ucpávají trhliny ve svých hnízdech uschlou trávou a mechem. Každá díra je ucpaná. Tak a teď je vše připraveno, můžeme přivítat zimu.
Veverky, chipmunkové, křečci a mnoho dalších zvířat skladují potravu na zimu.
Bobr
Bobři.A. L. Barto
Od rána chodím,
Ptám se všech:
- Jakou srst má bobr?
Jaký druh kožešiny, řekni mi?
Je pravda, že bobři
Budování mohylových pevností
A schovávají tam bobry?
A co říkají, je pravda,
Proč tam mají koberce?
Z voňavých bylinek a kůry?
Zeptal jsem se své matky na bobra,
Ale je čas, aby šla do práce.
V dálce vidím domovníka
Zametá dvůr.
Mohl byste mi říct:
Kde žije bobr? -
A školník mi řekl: - Nestůj v prachu,
Nechme rozhovor stranou.
Aniž bych vzhlédl od hry,
Hraní domino
Soused se směje: - Kde jsou bobři?!
Už jsem je dlouho neviděl.
Řekni mi, byl bys tak laskav
Řekni mi, kde žijí bobři?
Úkol pro děti: Víte, kde žijí bobři? Jak byste odpověděli na otázky tohoto chlapce?
Bobr je úžasné zvíře! Říká se mu dokonce „král hlodavců“! Bobr má lopatkový ocas, ostré zuby. Bobr dokáže zuby prokousat i strom! Bobři umí plavat a mají speciální kabát - ve vodě se nenamočí! Bobři se starají o svou srst a pečlivě ji upravují. Škrábou si ho předními tlapami, zuby a drápy zadních tlapek. Jiní bobři jim ale pomáhají česat záda, protože sami na záda nedosáhnou! Stejně jako vám, i vaše máma vám pravděpodobně pomáhá mazat si záda žínkou, když se myjete!
Bobří dům se nazývá "chýše". Bobři staví dům z větví a větviček. Bobří dům je velmi pevný, protože všechny větve drží pohromadě hlínou a bahnem. Do chatrče můžete vstoupit pouze pod vodou.
Bobři žijí v rodinách. Na podzim mají co dělat - musí připravit přehradu na zimu, opravit ji, připravit spoustu větví a naskládat je u svého domu - „chýše“. To je jejich „jídlo“ na zimu. Skladují „jídlo“ pod vodou poblíž svého domova. A v zimě budou potřebovat hodně jídla! Bobři totiž v zimě nespí a potřebují jíst! V zimě bobři plavou pod vodou a požírají kořeny vodních rostlin a jejich podzimní zásoby potravy – uložené větve.
Jezevec
Pod břízou na hoře... Timofey Belozerov
Pod břízou na hoře
Jezevec spí ve své díře.
A jezevčí díra
Hluboko, hluboko.
Jezevec je teplý a suchý,
Celý den si hlaďte ucho
Hluk březových větví
Ano, očichávání dětí:
Na podestýlce spí tvrdě
Kluci s knírem
A čuchají do sytosti
Mokré nosy...
Větev nebo větvička zaskřípe -
Jezevec lehce pootevře oko.
Bude vést citlivým uchem,
Usměje se a usne:
Vždyť jezevec má díru
Hluboký...
Jezevec také připravuje svůj domov na zimu. Jezevcův domov je díra. Na podzim jezevec opraví dům, přinese suchou trávu, mech, listí a připraví teplý a měkký pelíšek na zimu. Stejně jako my máme na posteli matraci a polštář, aby bylo měkké a pohodlné na spaní, tak i jezevec chce, aby jeho postel byla měkká a pohodlná.
Jezevec také skladuje potravu na zimu, suší ji a schovává do nory. Uchovává žaludy, semena a kořeny rostlin.
Do zimy jezevec usne ve své díře.
Jezevci. I. Sokolov-Mikitov
Kdysi bylo v našich ruských lesích mnoho jezevců. Obvykle se usadili na odlehlých místech, v blízkosti bažin, řek a potoků. Pro své nory si jezevci vybírali vysoká, suchá, písčitá místa, která nebyla zaplavována jarními vodami. Jezevci vykopali hluboké díry. Nad jejich dírami rostly vysoké stromy. Z děr bylo několik východů a vchodů. Jezevci jsou velmi elegantní a inteligentní zvířata. V zimě se stejně jako ježci a medvědi ukládají k zimnímu spánku a ze svých děr vylézají až na jaře.
Pamatuji si, že když jsem byl dítě, můj otec mě vzal na prohlídku obytných jezevčích nor. Večer jsme se schovali za kmeny stromů a mohli jsme vidět, jak staří krátkonozí jezevci vyrážejí na lov, jak si malí jezevci hrají a řádí u svých nor.
V lese jsem po ránu musel nejednou potkat jezevce. Pozoroval jsem, jak si jezevec opatrně razí cestu u kmenů stromů, očichává zem, hledá hmyz, myši, ještěrky, červy a další masnou a rostlinnou potravu. Jezevci se nebojí jedovatí hadi chyťte je a snězte je. Jezevci nejdou daleko od nory. Pasou se a loví v blízkosti svých podzemních obydlí, nespoléhají na své krátké nohy. Jezevec chodí tiše po zemi a ne vždy je slyšet jeho kroky.
Jezevec je neškodné a velmi užitečné zvíře. V našich lesích už bohužel téměř žádní jezevci nejsou. Je vzácné, že v hlubokém lese zůstanou obydlené jezevčí nory. Jezevec je chytré lesní zvíře. Nikomu neubližuje. Na zajetí si jezevec těžko zvyká a v zoologických zahradách přes den jezevci většinou spí ve svých tmavých boudách.
Po nalezení děr je velmi zajímavé sledovat život jejich obyvatel.
Nikdy jsem mírumilovné jezevce nelovil, ale občas jsem našel jejich lesní domovy. Bylo vzácné vidět živé jezevce. Bývalo to tak, že jste šli od tetřevového proudu a nad lesem vyšlo slunce. Zastavíte se, posadíte se na pařez a pozorně posloucháte a díváte se. Uvidíte, jak si jezevec opatrně razí cestu poblíž kmenů stromů a očichává každý centimetr země. Jezevčí tlapy vypadají jako malé, silné lopatky. V případě nebezpečí se jezevec dokáže rychle zahrabat do země. Když si jezevci kopou díry, vyhrabou zeminu předníma nohama a vytlačí ji zadníma. Rychle kopou díry jako stroje.
Pokud v lese najdete díry pro živé jezevce, nedotýkejte se jich, neničte je a nezabíjejte užitečná a dobromyslná zvířata. Jezevec se stal v našich lesích velmi vzácným zvířetem. Zcela zničit tuto šelmu není těžké.
Myš
Myška si na zimu připravila spíž a naplnila ji obilím. Někdy si myši dělají vlastní spíž přímo na poli a každou noc do ní nosí zrní. Myší díra má několik vchodů a obsahuje "ložnici" a několik "skladů". V zimě myš spí jen v chladném počasí a v jiné dny potřebuje jíst, proto si ukládá tolik jídla! Vitaly Bianchi o tom píše takto:
Příprava na zimu. V. Bianchi.
Mráz není velký, ale neříká vám, abyste zívli: když udeří, okamžitě zmrazí zemi a vodu ledem. Kde pak budete mít jídlo pro sebe? kam se schováš?
V lese se každý připravuje na zimu po svém.
Ti, kteří mají odletět před hladem a zimou na křídlech. Ti, kteří zůstali, spěchají naplnit své spíže a připravují zásoby jídla pro budoucí použití. Polní myš krátkoocasá ho nosí obzvlášť pilně. Mnozí z nich si pro sebe vykopali zimní díry přímo ve stohech a pod stohy obilí a každou noc obilí kradou.
K díře vede pět nebo šest cest, z nichž každá vede k vlastnímu vchodu. V podzemí se nachází ložnice a několik komor.
V zimě jdou hraboši spát jen během většiny velmi chladný. Proto se zásobují velkým množstvím pečiva. V některých jamách se už nasbíralo čtyři až pět kilogramů vybraného obilí.
Drobní hlodavci vykrádají obilná pole. Úrodu před nimi musíme chránit.
Liška a vlk
Na podzim už liška odchovala mláďata, takže v noře nesedí. Ale pokud hrozí nebezpečí, liška běží do svého domu a schovává se. Liška má díru na kraji lesa na kopci, aby liška viděla les ze všech stran. Liška je velmi chytrá, nikdy neběží přímo k noře, nejprve udělá smyčku, aby si spletla stopy, a pak se schová do díry.
Liška je dravec, v zimě nespí a neschovává si potravu na zimu, stejně jako vlk.
Liška i vlk si ale připravují kabáty na zimu. Jejich srst, stejně jako srst všech zvířat, roste a je velmi teplá a nadýchaná, takže v zimě není zima.
Řečová cvičení na téma „Jak se zvířata připravují na zimu? Hra se slovy
Hra "Kde je čí dům?" Hádejte, jak pokračovat
- Žije v doupěti...
- Může žít v díře...
- Bydlí v chatě...
- Žije v dutině...
- Žije pod keřem...
Pokud miminko udělá chybu, pak si můžete zahrát hru tzv "Pomozte dětem najít dům." Zvířátka se ztratila a ztratila své domovy. Kde na ně čekají jejich matky? Kam mám vzít veverku? Kde je zajíček? Kde čeká medvědí máma na své miminko? Kde tatínek bobr čeká na bobří mládě? Kam by měl malý jezevec jít? Kde je ježek? Ve hře si miminko rychle zapamatuje, kdo kde bydlí. Ke hře můžete použít hračky nebo obrázky.
"Pokračuj ve větě"
- V zimní les nikdy se nesetkáš...
- V zimním lese najdete...
- Na podzim převlékají kožichy...
- Na podzim ježek...
"Láskavě pojmenujte zvířata."
- Veverka - veverka,
- liška - ... (liška),
- medvěd - (medvěd, medvěd),
- zajíc - ... (zajíček, zajíček, zajíček),
- ježek - ... (ježek).
Hra „Postavme most. Nejdelší věta o podzimu"
Vezměte si chipsy. Jakékoli malé předměty mohou fungovat jako žetony: tužky, kužely, knoflíky, mušle, oblázky, bloky stavební materiál nebo designové díly. Čtverce můžete vystřihnout z tlusté barevné lepenky. Jeden čip je jedno slovo. Položíte jeden čip a řeknete jedno slovo. Například "ježek". Dítě položí druhý žeton a řekne druhé slovo a přidá ho k prvnímu: „Běží“. "Ježek běží." Položíte třetí žeton a řeknete třetí slovo. Pokud je použita předložka, můžete pojmenovat dvě slova: „Lesem. Lesem běží ježek." Ale každé slovo je jeden trik! Zeptejte se dítěte: „Co je to za slovo? Toto je slovo „od“. A toto slovo je „les“. Společně jsme to dokázali: lesem.“ Dále dítě přidá své slovo. Například "podzim". Výsledkem je následující věta: „Ježek běží podzimním lesem“ a máte vyloženo 5 žetonů. Pokračujte v rozšiřování této nabídky, jak jen můžete. Váš konečný výsledek by mohl vypadat například takto: „Ježek ostnatý, veselý běží zlatým podzimním lesem a na zádech nese suché listí.“ Platí pravidlo, že jedno slovo je ve větě použito pouze jednou, aby z toho nebylo „máslový olej“ :)
Obvykle používám herní verzi tohoto cvičení. S dětmi „stavíme most“ z jednoho břehu řeky na druhý pomocí našich žetonů.
- Na staré tapety nakreslíme dva břehy, přes které musíme postavit most. Na linoleum můžete nakreslit „břehy“ křídou nebo rozložit provázky.
- Diskutujeme o tom, proč je tento most potřebný. Například se ztratilo dítě, potřebuje domů, ale nemůže přeplavat řeku. Když postavíme most slov, on ho překročí. Ale my potřebujeme dlouhý most, takže potřebujeme hodně slov!
- Ze slov stavíme most, tedy tvoříme větu. A zároveň se seznamujeme s pojmem „věta“, učíme se vybírat krásné obrazné výrazy a stavět složité věty ve své řeči!
- Když je most připraven, náš hrdina po něm šťastně přeběhne ke své matce.
- Je možné sestavit věty - mosty s libovolnými slovy a v jakékoli herní situaci: auto potřebuje přejet na druhou stranu, Aibolit potřebuje jet k nemocnému medvědovi atd. Nemůžete postavit most, ale silnici.
Dialogy jsou dramatizace na téma „Jak se zvířata připravují na zimu“. Lesní rozhovor
Jak vést dialog mezi zvířaty v podzimním lese - dramatizace s dítětem
Zvířata se shromáždila na lesní mýtině a začala si vyprávět o svých záležitostech. "Strávím zimu v dolíku," řekla veverka. - "A na zimu jsem si skladoval jídlo pro sebe - sušené houby, sbíral ořechy a žaludy."
"A já budu spát v doupěti," řekl medvěd hlubokým hlasem. "Teď musím jíst hodně jídla, abych mohl klidně spát celou zimu." V zimě nepotřebuji jídlo. Připravil jsem si pelíšek. V zimě v něm budu spát."
Zahrajte si tento rozhovor se svým dítětem a pokračujte v něm jménem různých zvířat. Můžete představit další postavy - ptáky a hmyz. Nechte ptáky, aby vám řekli, jak odletí do vzdálených zemí, a hmyz vám řekne, jak se schovávají v trhlinách a pod kůrou před chladem a mrazem. Každá postava vypráví o sobě, o svých podzimních záležitostech, o tom, jak se připravovala na zimu.
Pro dialogy můžete použít hračky - zajíček, liška, medvěd, myš, veverka. Můžete vystřihnout siluety zvířat nebo použít obrázky. Hraním dialogu se zvířaty si dítě zajímavým a vzrušujícím způsobem upevňuje získané znalosti o přírodním světě. A co je také důležité, dítě se učí získané vědomosti uplatňovat v životě! Je to mnohem lepší a efektivnější než „trápit“ dítě otázkami: „Jak se zajíc připravil na zimu? Pamatujete si, jak se jezevec připravoval na zimu? Pamatujte...“ Dítě si bude pamatovat a po pár dnech... zapomene! Nikdy ale nezapomene na informace, které dítě ve hře použilo! Koneckonců to žil a cítil, bylo to zajímavé a emotivní, bylo to tak jasné a vzrušující! Hrajte a rozvíjejte své dítě ve hře! A úspěch bude zaručen!
Děti milují hrát takové zvířecí dialogy pomocí divadla prstů. Nemusíte kupovat, šít nebo plést divadlo prstů. Rychle si ho vyrobíte z odpadových materiálů dostupných v každé domácnosti.
Jak snadné je udělat prstové divadlo na téma „Jak se zvířata připravují na zimu“
- Zvířátka si nakreslete sami nebo si vytiskněte hotové obrázky a každý nalepte na tenký proužek silného kartonu. Šířka proužku je cca 1 cm. Délka 7-8 cm Obrázky můžete vybarvit, nebo je můžete nechat tak, jak jsou – černobílé. Vybarvování obrázků barevnými tužkami je pro dítě velmi užitečné. Rozvíjí se tak jemná motorika, takže do této činnosti můžete zapojit i miminko. Koneckonců, příprava hraček pro vaši budoucí hru je pro dítě vždy zajímavá!
- Vezměte proužek kartonu o šířce 3-4 cm a délce asi 8-10 cm Nalepte jej do „prstenu“ na prst dítěte pomocí pásky. Přesná velikost dílu závisí na velikosti prstu dítěte – „prsten“ by se měl nasazovat a sundávat volně, ale neměl by z prstu spadnout.
- Hotový proužek kartonu s nalepeným obrázkem zvířátka vložte do „prstenu“ a navlékněte na prst. Znaky můžete změnit vložením do „kroužku“ a vyjmutím. Ukázalo se, že jde o divadlo prstů.
- V tomto prstovém divadle může jedno dítě hrát buď roli jednoho zvířete, nebo hrát několik rolí. Každé zvíře vypráví o tom, jak se připravovalo na zimu.
- Aby mohlo dítě vést dialogovou hru, bude potřebovat vaši pomoc. Vžijte se do jedné z rolí, ptejte se, navrhujte nové příběhy a témata k diskusi!
Náměty ke hře - dramatizace s dětmi na dané téma
„Jak se zvířata připravují na zimu“
Jako základ pro takovou dramatizaci dialogu mezi zvířaty dětmi si můžete vzít lidovou píseň.
Stín-stín-stín,
Nad městem je plot,
Zvířata seděla na plotě,
Celý den jsme se chlubili.
Pro starší děti ve věku 5-7 let můžete vzít příběh Nikolaje Sladkova jako základ pro dramatizaci dialogu zvířat. Nechte havrana ptát se zvířat na otázky a oni mu odpovídají. Maminka se zprvu může vžít do role havrana a ptát se zvířat, jak se připravují na zimu. Pak si vyměňte role. Pokaždé změňte složení zvířat, která odpovídají na Ravenovu otázku.
Pohádka pro děti o podzimu od Nikolaje Sladkova
- Obyvatelé lesa! - vykřikl moudrý Raven jednoho rána. — Podzim je na prahu lesa, jsou všichni připraveni na jeho příchod?
Jako ozvěna se z lesa ozvaly hlasy:
- Připraveno, připraveno, připraveno...
- Ale teď to zkontrolujeme! - zaskřehotal Raven. - Za prvé, podzim pustí chlad do lesa - co budeš dělat?
Zvířata odpověděla:
- My, veverky, zajíci, lišky, se převlékneme do zimních kabátků!
- My, jezevci, mývalové, se schováme v teplých dírách!
- My, ježci, netopýři Pojďme upadnout do hlubokého spánku!
Ptáci odpověděli:
- My, stěhovaví, poletíme do teplejších krajin!
- My, usedlí lidé, si oblékneme péřové vycpané bundy!
"Za druhé," křičí Havran, "podzim začne trhat listí ze stromů!"
-Nech ho to utrhnout! - odpověděli ptáci. - Bobule budou viditelnější!
-Nech ho to utrhnout! - odpověděla zvířata. - V lese bude klid!
"Za třetí," pokračuje Raven, "podzim cvaká poslední hmyz mrazem!"
Ptáci odpověděli:
- A my, kosi, padneme na horský popel!
- A my, datli, začneme loupat šišky!
- A my, stehlíky, se dostaneme k plevelu!
Zvířata odpověděla:
- A budeme spát klidněji bez komárů!
"Čtvrtá věc," bzučí Havran, "podzim bude nudný!" Dožene temné mraky, ztlumí únavné deště a podněcuje bezútěšné větry. Den se zkrátí, slunce se ti schová do ňader!
- Ať se otravuje! - ptáci a zvířata odpověděli jednohlasně. - Nebudete nás nudit! Co nás zajímá déšť a vítr, když máme na sobě kožichy a péřové bundy! Buďme dobře najedení – nebudeme se nudit!
Moudrý Raven se chtěl ještě na něco zeptat, ale zamával křídlem a vzlétl.
Létá a pod ním je les, pestrobarevný, pestrý - podzimní.
Podzim už překročil práh. Ale vůbec to nikoho nevyděsilo.
K dramatizaci můžete využít i pohádku o tom, jak se zvířátka připravují na zimu od G. A. Skrebitského „Každý po svém“ (hádanky, úkoly pro děti, lidové tradice, video)