Obecní rozpočet školka
výchovný ústav Mateřská škola č. 33
Altajská oblast, Slavgorod.
Zábava pro rozvoj řeči
"Hádanky z Prostokvashino"
Pedagog: Mělník AS.
MŠ MBDOU č. 33
Území Altaj Slavgorod
Softwarové úkoly:
Upevnit znalosti, dovednosti a schopnosti používat a používat synonyma v dětské řeči;
Posílit schopnost vybírat přídavná jména;
Naučte děti zprostředkovat obraz hrdiny pomocí výrazů obličeje a gest;
Pokračovat v posilování schopnosti dětí třídit předměty podle jednoho znaku.
Průběh lekce:
Pedagog: Kluci, dnes k nám přišli hosté, aby se dívali, jak hrajeme a účastníme se naší hry. Jak jsou vítáni hosté? Pojďme se pozdravit a setkat se s hosty.
prstová hra "Hosté"
Děti začaly zvát hosty,
Děti začaly ošetřovat hosty.
Každý host dostal džem.
Prsty jsem měl slepené tím pamlskem.
Stačí stisknout dlaň k dlani.
Hosté si nemohou vzít ani lžíce.
Navštivte nás ještě dnes mateřská škola přišel podivný dopis. Nyní se podívejme, od koho pochází. Na obálce je hádanka, uhodneme ji a zjistíme, kdo nám ji poslal.
Žije v Prostokvashino
Tam vykonává svou službu.
Poštovní dům se nachází u řeky,
Pošťák v něm je strýc......
Pechkin hlásí, že pro nás dorazil balíček, ale abychom ho dostali, budeme muset splnit úkoly, které pro nás připravil. Prvním úkolem je uhodnout hádanky, kteří pohádkoví hrdinové jsou v obálce.
Šel jsem navštívit babičku,
Přinesl jsem jí koláče.
Šedý vlk ji sledoval,
Oklamán a spolknut.
Čekali jsme na matku s mlékem,
A pustili vlka do domu.
Kdo to byli?
Malé děti?
Ona je ta nejdůležitější záhada ze všech,
I když žila ve sklepě:
Vytáhněte tuřín ze zahrady
Pomohl dědovi a babičce.
Blízko lesa na okraji,
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky?
Odpovězte na otázku:
Kdo nesl Mashu v košíku,
Kdo seděl na pařezu
A chtěl jsi jíst koláč?
Znáte tu pohádku, že?
Kdo to byl…….?
Dobrá práce! Úkol jsme splnili! Pechkin, ač dobrý, dělá opak. Řekněme slova také obráceně. (Děti stojí v kruhu) Učitel hodí míč každému dítěti a ono zavolá slovo s opačným významem.
Říkáme bílý, ale Pechkin je černý, sladko-hořký, velký-malý, vysoký-krátký, tlustý-hubený, hlasitě-tichý, den-noc, dlouhý-krátký, dobro-zlo, studená-horká……….
Na poště byl Pechkin požádán o vlepení obrázků, ale on vše opět zamíchal a nalepil jeden navíc.
Hraje se hra „Čtvrté kolo“. Děti jsou rozděleny do skupin a sbírají kartičky a zvýrazňují ty nadbytečné. Poté svůj výběr vysvětlí.
Pedagog: Kdo ještě žil v Prostokvashinu?
Děti: Kočka Matroskin stále žila v Prostokvashinu.
Děti najdou hračku kočky, předávají si ji a vyslovují přídavná jména.
Pedagog: Jaký je?
Děti: Je hodný, načechraný…. (odpovědi dětí).
Pedagog: Ukaž, jaký je, když je šťastný, smutný, naštvaný... (děti)
Pedagog: Hrajme si spolu s Matroskinem se koná:
Jako naše kočka -
Obrovské oči.
Jako naše kočka -
Ostré drápy.
Kočka se myje,
Je to každým dnem čistší.
Setřese ze sebe obličej
Ze zbytků jídla.
A večer loví
Ve skříni za myšmi
A hraje v pohodě
S chlupatými kočkami.
Pedagog: Ale Pechkin nám stále nedává balíček, připravil pro nás jiný úkol. Všechny obrázky jsem rozstříhal a smíchal. Pomůžeme vám sebrat a dát vše na své místo.
Hraje se hra „Přiřaď obrázky“.
Pedagog: Tak jsme tento úkol splnili. Všechny Pechkinovy hádanky byly vyřešeny. A tady je náš balíček, ale neotevře se, je na něm zámek. Zkusme otevřít zámek.
Provedeno prstová gymnastika"Na dveřích je zámek."
Balíček se otevře a je v něm pamlsek pro děti.
Připojené soubory
Shrnutí zábavy o rozvoji řeči v seniorská skupina
Popis materiálu: Toto shrnutí bude užitečné pro učitele mateřských škol starších skupin.
Cíl: Rozvoj souvislé řeči.
úkoly:
1. Upevnit znalosti o pohádkách.
2. Zlepšit schopnost dětí řešit hádanky.
3. Rozvíjet monologickou, dialogickou, souvislou řeč.
4. Pěstujte emocionální reakci na známé a milované pohádky a přátelství.
Vybavení: magnetofon, květina s okvětními lístky, krásná řečnická pohádka, ilustrace s pohádkami
kurz zábavy:
vychovatel: - Kluci, když jste dnes přišli do skupiny, všimli jste si něčeho neobvyklého? (neobvyklá květina).
vychovatel: Kdo myslíš, že nám to mohl dát? (odpovědi dětí).
-A dala to víla krásné řeči, která žije v zemi poznání. Spěchala a odešla z „Rechtsvětik“ s úkoly. Kdo se s úkolem vypořádá lépe, čeká ho překvapení, tak se hodně snažte A úkoly jsou napsány na okvětní lístky řečnického květu. Plněním úkolů ukážeme víle krásné řeči, co jsme se naučili rok. Tak co, jste připraveni?
Tak 1 úkol víla krásné řeči navrhuje vzpomenout si na pohádku o veselém jazýčku Vyprávím pohádku a ukážeš pohyby jazyka.
Pohádka "O veselém jazýčku"
Ústa jsou dům, rty jsou dveře.
Kdo bydlí v tomto domě?
V tomto domě, můj příteli,
Veselý jazyk žije.
A je to chytrý kluk,
A trochu zlobivé.
(Ústa jsou otevřená, několikrát je zobrazen úzký jazyk. Cvičení „Šipka“.)
Náš veselý jazyk
Otočil se na bok.
Vypadá vlevo, vypadá vpravo...
A pak zase vpřed,
Tady si trochu odpočiň.
(Cvičení „Hodiny“, „Had“.)
Jazyk otevřel okno,
A venku je teplo.
Náš jazyk se roztáhl
Široce se na nás usmál,
A pak jsem se šel projít,
opalovat se na verandě.
(Cvičení „úsměv“, „žihadlo“, „šipka“.)
Ležící na verandě
Rozběhl se k houpačce.
Odvážně letěl nahoru...
Ale je čas pustit se do práce.
(Cvičení „Spatla“, „Swing“.)
Spěchal na svůj dvůr,
K opravě plotu.
Rychle se pustil do práce
A dílo začalo vřít.
(Cvičení „Plot“.)
Hřebíky, kladivo a kleště -
Věci, které truhlář potřebuje.
Kladivo klepe "ťuk-ťuk!"
Na jazyk on nejlepší přítel.
(Ústa jsou zavřená. Zuby jsou odkryté. Napjatou špičkou jazyka poklepávejte na zuby a opakovaně opakujte „t-t-t“.)
Vedle je plechovka s barvou.
Plot je třeba aktualizovat.
Střapec začal tančit,
Náš plot je k nepoznání.
Cvičení "Malíř".)
Náš jazyk dokončil práci.
Může bezpečně odpočívat
- Vezmu svého koně na procházku,
Zahraju jí na harmoniku.
Hraju fotbal
A dám gól.
Velmi obtížný úkol -
Dostaňte míč do branky.
(Cvičení „Kůň“, „Akordeon“, „Fotbal“.)
Slunce se schovalo za horu,
Jazyk šel domů.
Zamkl dveře.
Lehl si do postele a zmlkl.
(Cvičení „Skluz“, „Špachtle“.)
Výborně, splnili jste první úkol. Utrhneme druhý okvětní lístek.
Úkol „Řekni opak“.
Pinocchio je veselý a Pierrot smutný
Vrána je těžká a motýl je lehký
Čarodějnice je zlá a víla je dobrá
Dálnice je široká, ale cesta je úzká
Oceán je hluboký a louže mělká
Had je hladký a liška je nadýchaná,
Vlk v lese má hlad, ale pes v lese je dobře najedený
V létě je horko a v zimě zima,
Borovice je vysoká a vánoční stromek nízký
Punčocháče jsou dlouhé a ponožky krátké
Houska je měkká, ale sušenka je tvrdá
V noci je tma a ve dne světlo
Pavučina je tenká, ale provaz je tlustý
Hvězda je malá, ale slunce je velké
Odtrhneme další okvětní lístek.
- Děti, máte rádi pohádky? (Odpovědi dětí)
Hádejte hádanky.
1) Utekl před špinavými lidmi
Šálky, lžíce a pánve
Hledá je, volá je.
A cestou se ronily slzy. (Fedora) Pohádka „Fedorinův smutek“
2) A malý zajíc a vlčice -
Všichni k němu běží na léčení. (Aibolit) Pohádka "Doktor Aibolit"
3) hltat rohlíky,
Chlap jel na vařiči.
Jezdil po vesnici
A oženil se s princeznou. (Emelya) Pohádka "Na příkaz štiky."
4) Čekal na matku s mlékem
A pustili vlka do domu,
Kdo to byli?
Malé děti? (Sedm koziček) Pohádka „Vlk a sedm koziček“
5) Nad mou jednoduchou otázkou
Nevynaložíte mnoho úsilí
Kdo je ten kluk s dlouhým nosem?
Vyrobeno z kulatiny. (Papa Carlo) Pohádka „Zlatý klíč“
4 okvětní lístek úkol.Mám kostky, na kterých se píší hlásky a souhlásky, ale všechny jsou pomíchané do 2 skupin zvuky se liší od souhlásek.
5 okvětních lístků. Budu ti číst poezii a ty opravíš chyby. A kapitán týmu ukáže, kolik slabik je v přidaném slově. Příklady básní:
Z trouby se valí kouř a peče se v ní výborná BOTA. (to je pravda - koláč)
Včela bude pít nektar z květu a vyrobit sladký LED. (med)
Parník pluje po řece a funí jako SVÍČKA. (sporák)
Kdo louská ořechy najemno? No, samozřejmě je to OHŘÍVAČ. (veverka)
Pro každý případ dunění k nám byla přinesena HROMADA deště. (mrak)
A zbyl nám ještě jeden okvětní lístek, víla krásné řeči otevřela knížku a uviděla kresbu, ale není vybarvená úkoly víly a nechala ti překvapení, pomoz si.
Naše červené květy
Šíření okvětních lístků
Vánek trochu dýchá,
Okvětní lístky se houpou.
Naše červené květy
Okvětní lístky se zavřou
kroutí hlavami,
Tiše usínají.
Sestavila učitelka GBDOU č. 5 Puškinského okresu Petrohradu Elena Borisovna Borodacheva
Relevance.
V dnešní době se mnoho dětí nemůže pochlubit aktivním životem slovník a schopnost souvisle vyjadřovat své myšlenky. Moderní pedagog proto stojí před úkolem naučit děti mluvit kompetentně a krásně. Řečové festivaly a zábava vám umožňují tento problém vyřešit. Koneckonců herní úkoly pomáhají pěstovat zájem o okolí, podněcovat kognitivní činnost předškoláků, přispívají k rozvoji duševní a řečové činnosti. Hra uvolňuje napětí, které vzniká při přímé vzdělávací činnosti.
cíle:
- Vzdělávací: Dosáhnout objasnění znalostí o místě zvuku ve slově; systematizovat znalosti o způsobech tvoření slov; zlepšit dialogickou formu řeči; přispívají k rozvoji schopnosti rozlišovat souhlásky sluchem.
- Vývojové: procvičovat vývoj dětské řeči; upevnit schopnost popsat předmět; zajistit schopnost používat v řeči podstatná jména s obecným významem; zlepšit intonační expresivitu řeči; pomoci dětem správně používat podstatná jména v nominativu a akuzativu v řeči.
- Vzdělávací: vytvořit radostnou náladu; navodit u dětí pocit vstřícnosti a touhu pomáhat blízkým.
Integrace oblastí: Vývoj řeči, fyzické, kognitivní.
MATERIÁLY DO TŘÍDY: obrázky ovoce a zeleniny, zvířat; týmové emblémy.
DĚTSKÝ VSTUP S HUDBOU
VEDOUCÍ:
Dobrý den, milí hosté! Jsme velmi rádi, že vás vidíme a chceme, abyste na toto setkání vzpomínali s úsměvem, zábavou a zábavou dobrou náladu. Dnes máme svátek rodný jazyk. Nejsrozumitelnější a nejvlastnější jazyk pro každého člověka je ten, ve kterém pronesl svá první slova. Jakým jazykem mluvíme ty a já?
DĚTI: V ruštině.
VED: Proč si myslíte, že to lidé potřebují?
DĚTI: Aby spolu komunikovali.
HUDBA OD K-F "DOBRODRUŽSTVÍ BURATINA"
VED: Kluci, slyšíte! Někdo běží sem k nám, někdo se řítí sem k nám!
Vběhne DÍTĚ, OBLEČENÉ V KOSTÝMU PINOCCROCIO.
Ahoj lidi! Dobrý den, drazí dospělí! Jak je tu krásně! jaké máš prázdniny?
VED: Dnes je náš Den mateřského jazyka! Naše děti předvedou, jak správně a krásně umí mluvit. A když budeš chtít, naučíme tě to taky!
Pinocchio: Opravdu chci! Budu poslouchat chytré lidi a stanu se chytrým a rozumným!
ED: Pinocchio, abys byl chytrý a rozumný, musíš hodně studovat a pracovat, a k tomu potřebuješ chodit do školky a školy. Ale dnes se od našich dětí můžete opravdu hodně naučit. A nebudete se nudit, protože máme 2 týmy, které soutěží ve znalostech jazyků - "Znayki" A "diplomy" . Přivítejme je!
A já ti radím, Pinocchio, vyber si tým.
PINOCOCIO STOJÍ K DĚTEM A DOSTANE ZNAK.
A teď, týmy, vaše hesla!
MOTTO TÝMU "ZNAIKI" - "VÍTE VÍCE!" , "GRAMOTEI" - „TO, CO KRÁSNĚ MLUVÍTE, JE HEZKÉ POSLOUCHAT“ . JSOU VYHLÁŠENI VEDENÍ TÝMU A Z PŘÍTOMNÝCH RODIČŮ JE VYBRÁNA POROTA.
VED: Abych zjistil, kdo je náš skutečný odborník na ruský jazyk, vyhlašuji soutěže.
- soutěž se jmenuje "Týmová reklama" . V této soutěži se členové týmu, mluvící jedno slovo po druhém, snaží charakterizovat tým.
- "Kouzelné křeslo" . Na něm sedí dítě z druhého týmu "trůn" a všichni členové opačného týmu mu skládají komplimenty.
- Kdo dokáže přesněji určit umístění zvuku ve slově?
- "Dirigenti" -účastníci prokazují schopnost rozdělit slovo na slabiky.
VED. Náš host, kluci, vypadá trochu unaveně. Navrhuji, abyste si s ním zahráli.
AKTIVNÍ HRA.
A teď všichni společně vstali a hráli si s Pinocchiem,
Společně s ním jsme se protáhli, naše ruce a kolena se dotýkaly.
Otočené doleva, doprava.
A teď si všichni spolu sedli, všichni se na mě podívali.
5 soutěž. "Opakujte jazykolam"
- Náš Polkan padl do pasti
- Našli jsme burbota, když jsme uvízli
Nyní požádejme naše rodiče, aby řekli následující jazykolamy: "Ta malá štěbetačka žvatlala a žvatlala mlíko, ale neřekla to." a ještě jeden "Na topolu je kavka, na břehu je oblázek"
6. A nyní velmi těžká soutěž "Pochop mě"
1 hráči je nabídnuto slovo "kráva" . Hráč se obrátí na svého souseda a požádá ho, aby uhádl slovo na základě následujících vlastností: "je to mazlíček, má rohy" Pokud hráč uhodne, vysvětlí 3. hráči příkaz dané slovo pomocí jiných slov. (v této soutěži se hráčům zakrývají uši)
7. "Řekni laskavě"
8. "Shromáždit obrázek"
Všichni členové týmu jsou požádáni, aby shromáždili obrázek zobrazující zeleninu nebo ovoce. Pak je potřeba to charakterizovat (kyselé, sladké...) a pojmenujte šťávu, která se z ní získává.
9. "Pojmenuj mláďata"
10. Soutěž kapitánů. Jsou požádáni, aby odpověděli na následující otázky.
Otázky pro kapitána 1. mužstva:
Co babička stále ztrácí?
Jak se jmenuje býčí žena?
Bříza nebo ovocný strom?
Jméno letadla Baba Yaga?
Otázky pro kapitána týmu 2:
Jaké jsou tam zvuky?
Jak se jmenuje vnučka Santa Clause?
Pojmenuj ovečku.
V jaké pohádce hlavní postava-cestovatel z mouky?
Na jakém stromě roste zelí?
ED: Zatímco porota počítá body dosažené týmy, budeme hrát venkovní hru "Kolik.." (hra odhaluje schopnost dětí používat v řeči číslice)
PO SPOČÍTÁNÍ BODŮ POROTA OZNÁMUJE, ŽE VŠECHNY DĚTI SKUPINY MLUVÍ STEJNĚ KOMPETENTNĚ A KRÁSNĚ SVÝM RODNÝM JAZYKEM A PŘEDÁVÁ ÚČASTNÍKŮM DÁRKY-MEDAILE. "DOBRÁ PRÁCE"
Pinocchio: Děti, moc vám děkuji! Nyní mohu své přátele Malvinu a Perra hodně naučit! Uteču do své pohádky, abych nezapomněl.
Sbohem!
Literatura:
- vscolu. ru/archiv_korablik/archiv_korablik. html
- V.P. Lapkovskaya, N.P. Volodková « Zábava s řečí ve školce" , Moskva, 2009
Rozvoj řeči zábava pro děti střední skupina"hračky"
Cíl: Vytvořte v dětech radostnou náladu, upevněte znalosti dětí o dílech A. L. Barto, rozvíjejte dětskou aktivitu, výraznost řeči, paměť, rozvíjejte u dětí pocit sebevědomí.
Úkoly: rozvíjet řečovou aktivitu, souvislou řeč dětí, paměť, pozornost, myšlení; pěstovat zájem o literární díla;
Přípravné práce: četba básní A. Barto ve skupině, prohlížení ilustrací k dílům.
Materiál: obrázky hraček - medvěd, býk, zajíček, kůň, panenka Tanya; hračka medvěd, žebrovaná dráha;
Průběh zábavy.
Pedagog: Kluci, podívejte se, kdo vás dnes přišel navštívit! To je medvěd Michail! Přivedl s sebou k vám zajímavé obrázky a chce si s tebou hrát, chceš?
Děti: Ano!
Učitel: Hádej hádanku:
Bijí ho, ale on nepláče, jen skáče výš, výš?
(Míč)
Naše Tanya hlasitě pláče,
Spustila míč do řeky.
Ticho, Tanechko, neplač,
Míč se v řece neutopí.
Pedagog: Abychom Tanyu uklidnili, zahrajeme si s ní hru.
Hra "Která, která, která." (Slunce je kulaté, žluté, jasné; obloha je modrá, krásná; panenka je krásná, nová; dům je velký, oranžový atd.)
Děti sedí na židlích.
Pedagog: Kdo je to?
Děti: zajíček
Vychovatel: Znáš básničku o zajíčkovi?
Učitel a děti vzpomínají na báseň:
Majitel králíčka opustil.
Zajíček zůstal v dešti.
Nemohl jsem vstát z lavičky,
Byla jsem úplně mokrá.
Pedagog: Uklidníme zajíčka a zahrajeme si hru „Zajíček má narozeniny“.
Otázka: Králíček má narozeniny. Zajíček připravoval různé pamlsky (představení obrázky předmětu: ořechy, ryby, med). Hádejte, pro koho králíček připravil oříšky? Ryba? Med?
D: ořechy - veverka
Ryba - liška
Zlato pro medvěda
vychovatel:
Podívej, jak jsem krásná
Ocas i hříva jsou dobré,
Cvakání, klapání, klapání, kopyta klepou,
Nechceš se projet? kdo to je?
(Kůň)
Učitel a děti vzpomínají na báseň:
Miluji svého koně
Hladce jí vyčesám srst.
Ocas uhladím hřebenem,
A pojedu na návštěvu na koni.
Pedagog: Jak kliká kůň? (představení pro děti). Pojďme cválat jako koně.
Pedagog: Děti, podívejte, kdo to je?
Děti: Býk.
Učitel a děti vzpomínají na báseň:
Býk jde, kolébá se,
Při chůzi si povzdechne:
- Oh, deska končí,
Teď padnu!
Pedagog: Ukažme Bullymu, jak chodit po žebrované cestě
opatrně, aby nespadl.
Pedagog: Dobře.
vychovatel:
PEC a velký
Kdo spí v zimě v pelíšku?
Děti odpovídají... (medvěd.)
Učitel a děti vzpomínají na báseň:
Upustili medvěda na podlahu.
Medvědovi utrhli tlapu.
Stejně ho neopustím.
Protože je dobrý.
Pedagog: Zahrajeme si s medvědem hru „Zavolej to láskyplně“ – děti stojí v kruhu a předávají si medvěda a nazývají ho láskyplným, laskavá slova.
Pedagog: Kluci, rádi jste si hráli s medvědem? Koho jsme dnes viděli? co jsi udělal?
Děti: (odpovědi dětí).
Pedagog: Rozločme se s medvědem!
cíle:
Rozvíjet souvislou řeč dětí;
upevnit jména mláďat zvířat v dětské řeči;
upevnit schopnost určit slabičné složení slova;
rozšířit pasivní a aktivní slovní zásobu dětí;
upevnit schopnost výběru antonymních slov;
rozvíjet pozornost, paměť, myšlení, představivost;
pěstovat touhu potěšit ostatní.
Zařízení:
Truhla;
mapa;
knihy s ilustracemi k hádankám;
obrázky pro vymýšlení příběhu;
hračky;
obrázky se zvířaty a jejich dětmi;
kostky s nalepenými obrázky atd.
postavy:
Vedoucí
Pošťák Pechkin
Moudrá sova
Děti sedí na židlích. Ozve se zaklepání na dveře.
Vedoucí:„Kluci, kdo to klepe na naše dveře? kdo je tam?
Do skupiny vstupuje pošťák Pechkin.
Pošťák Pechkin:„To jsem já – pošťák Pechkin! Dobrý den, dospělí a děti! Spěchal jsem k tobě na kole! Obdrželi jste doporučený dopis. Přijměte a podepište!"
Vedoucí(vezme dopis a podepíše se)"Děkuji, pošťáči Pechkine!"
Pošťák Pechkin:"Zajímalo by mě, kdo je to, kdo vám posílá doporučené dopisy?"
Vedoucí: „Teď to zjistíme. Kluci, přečteme si ten dopis."
Čtení dopisu:
„Dobrý den, milí učitelé a děti přípravné školní družiny! Zvu vás na návštěvu k mým narozeninám. Bydlím ve městě Mějte krásný projev. Cesta tam je dlouhá a obtížná, ale mapa, která leží s dopisem v této obálce, vám pomůže najít můj dům. Těším se na Vaši návštěvu! Hezkou cestu!
S pozdravem Moudrá sova z města Krásné řeči!“
Vedoucí:"Tak, chlapi, přijmeme pozvání moudré sovy?"
Pošťák Pechkin:"Mohu s tebou jet na výlet: nikdy jsem nebyl ve městě krásné řeči?"
Vedoucí:„Samozřejmě, že můžeš! Nyní se pojďme rychle podívat na mapu a vydejme se bez dalšího zdržování na cestu!
Děti i dospělí se dívají na „mapu“. Poté se pohybují po mapě města.
Mezi body dospělí a děti překonávají překážkovou dráhu na hudbu, poté cestují autobusem, tramvají, vlakem atd.
1. "Knihovna"
Vedoucí:"Co je knihovna?" (Probíhá krátký rozhovor o účelu knihovny)
Žijí zde různé knihy. Hodně pohádek. Máte rádi pohádky? Teď to zjistíme."
Moderátor a pošťák Pechkin Střídavě se ptejte dětí na hádanky:
Neexistuje žádná řeka, žádný rybník -
Kde mohu pít vodu?
Velmi chutná voda
V díře od kopyta. (Ruština lidová pohádka"Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka")
Ach ty, Petyo - jednoduchost,
Trochu jsem se popletl:
Neposlouchal kočku
Podíval se z okna. (R.n. pohádka „Kočka, kohout a liška“
V květinovém poháru se objevila dívka.
A ta dívka byla o něco větší než okvětní lístek.
Dívka žila v kostce.
Taková je dívka, jak je sladká. (H.H. Andersen "Paleček")
Hodná dívka jde lesem,
Dívka však netuší, že ji čeká nebezpečí.
Pár divokých očí září za keři,
Dívka teď potká někoho děsivého.
Kdo se zeptá dívky na její cestu?
Kdo oklame babičku, aby vešla do domu? (C. Perrault „Červená Karkulka“)
Oh, oh, oh!
Tady běhají, spěchají, skáčou.
Křičí na ně: "Kde, kde..."
No, někdo hořce pláče z frustrace a studu.
Vše ale končí dobře.
Vše se vrací na své místo.
Každý odpouští viníkovi.
Je špatné být bez hostitelky.
A ona jim slíbí, že je nebude špinit ani bít. (K.I. Čukovskij „Fedorinův smutek“)
Pošťák Pechkin:„Kluci, podívejte se, tady visí pár zajímavých ilustrací. Zajímalo by mě, k čemu jsou?
Vedoucí:"Pošťáku Pechkine, tohle je seriál." příběhové obrázky. Na základě toho můžete napsat svůj vlastní příběh. Kluci, zkusme si na základě těchto obrázků sami sestavit příběh, jako skuteční spisovatelé.“
Děti skládají příběh na základě série dějových obrázků a vymýšlejí název příběhu. (Obrázky jsou vybírány dle výběru učitele).
2. Obchod s hračkami
Pošťák Pechkin:"Proč tady visí cedule "Toy Store", ale na policích nejsou žádné hračky?"
Vedoucí:„Protože hračky po noci ještě spí. Pomozme jim probudit se a postavit se do okna. Didaktický hra "Hračky z kouzelné truhly."
Jedno dítě se podívá na to, co je v „Kouzelné truhle“, popíše předmět, aniž by jej pojmenovalo, ostatní děti musí uhodnout, o jaký druh hračky se jedná, a vystavit jej.
3. „Mícení lesa“
Vedoucí:„Ocitli jsme se na lesní mýtině, kde pobíhala mláďata různých zvířat. Ztratili se. Pomozme jim najít jejich matky." Hraje se hra „The Cub Got Lost“. (Obrázky jsou vybírány dle výběru učitele).
Pošťák Pechkin:„Všechna mláďata našla své matky a byla velmi šťastná. Pojďme si užít tanec společně s obyvateli lesa.“
Děti improvizují v tanci" Obyvatelé lesa" Hostitel je zve k tanci na hudbu, jako jsou medvědi, zajíčci, lišky, veverky, žáby atd.
4. "Dětské hřiště"
Moderátor: „Jsme na hřišti. Pomozme dětem sbírat kostky."
Hraje se hra „Pojďme sbírat kostky“.
Děti sbírají rozházené kostky. Na jedné ze stěn krychle je obrázek. Je potřeba to pojmenovat, určit počet slabik ve slově. Děti se v tom střídají.
Pošťák Pechkin:"Je čas jít dál."
5. „Dům moudré sovy“
Vedoucí:"Takže jsme dorazili do domu moudré sovy"
Moudrá sova vychází z domu.
Moudrá sova:„Dobrý den, milí hosté! Pojďte dál! Už jsem byl sám úplně smutný. Pojďme si s tebou hrát!"
Wise Owl hraje hru „Řekni opak“
(Moudrá sova přečte větu a děti ji dokončí a vyberou „nepřátelská slova“):
Slon je velký a komár...
Kámen je těžký, ale chmýří...
Popelka je hodná a nevlastní matka...
V zimě je chladné počasí a v létě...
Cukr je sladký a hořčice...
Polévka je horká a kompot...
Saze jsou černé a sníh...
Lev je statečný a zajíc...
Řeka je široká a potok...
Je těžké pracovat, ale odpočívat...
Přes den je světlo, ale v noci...
Dnes se bavím, ale včera jsem byl...
Zajíc rychle skočí a želva se plazí...
Při přecházení ulice se nejprve podívejte doleva a pak...
Prodávající prodává a kupující...
Přátelé se někdy hádají, ale je to snadné...
Večer jdou spát a ráno...
Hlasitě křičí, ale šeptají...
Je snadné onemocnět, ale je těžké...
Učitel se ptá a děti...
Ráno přijdou děti do školky a večer...
Nejprve se přivítají hosté a pak...
Když se potkají, pozdraví se a když se rozloučí...
Moudrá sova:"Gratuluji k úspěšnému zvládnutí všech testů mít báječný výlet do města krásné řeči!
Moudrá sova dává dětem Vysvědčení.
Vedoucí:"Modrá sova, všechno nejlepší k narozeninám!"
Dítě řekne Moudré sově blahopřejnou básničku (vybranou učitelkou).
Děti dávají Moudré sově pohlednici a dárek.
Hraní hry „Owl-Owl“ se sovou
Sovuška-sova,
Velká hlava
Sedí na větvi
Rozhlíží se všemi směry
A jak to pak poletí!
(Děti jsou myši)
Děti vozí „bochník“ pro oslavenkyni.
Moudrá sova pohostí děti sladkostmi.
Děti se rozloučí s moudrou sovou a „vrátí se do skupiny“.
Na konci vedoucí shrnuje zábavu, pošťák Pechkin se loučí a odchází.